Počítač. Vynález, ktorý spravil celkom veľkú dieru v histórii. Novodobý pokrok ľudskej civilizácie. Dnes si bez neho mnohí nevieme predstaviť život. Dnes, kedy fungujeme viac v online priestore a využívame ho aj takmer každodenné k svojej práci. Viete však, ako to bolo s jeho začiatkami? Poďme sa spolu pozrieť na prvotný vývoj počítačov. Prvé pokusy vyrobiť stroj na matematické výpočty sa objavujú v 17. storočí. Prvým pokusom o niečo podobného charakteru bola mechanická kalkulačka Pascaline, ktorá umožňovala sčítanie a odčítanie. Jej autorom bol Francúz Blaise Pascal. Tento Pascalov vynález zdokonalil v roku 1694 nemecký filozof a matematik Wilhem Gottried von Leibnitz. Jeho vynález dokázal násobiť, deliť a dokonca aj počítať s odmocninami.
Prvý s myšlienkou počítača, ktorý bude riadený programom zaznamenaným na dierkových štítkoch v polovici 19. storočia bol Charles Babbage. Myšlienka to bola super, no vzhľadom na nízku úroveň vtedajšej doby, stroj nedokázali vyrobiť. Vývoj počítačov sa zrýchlil až počas 2. svetovej vojny. Prvý reléový počítač zostrojil nemec Konrád Zuse v roku 1941. Prvý elektrónkový počítač niesol názov ENISC. Bol zostrojený v USA v roku 1945 na vojenské účely.
V súčasnosti môžeme vývoj počítačov rozdeliť do štyroch generácií.
ELEKTRÓNKA. Unikátny výrobok obrovských rozmerov. Vyznačoval sa vysokou poruchovosťou. Na jeho obsluhu potrebovali veľký počet pracovníkov (20 – 50 pracovníkov).
TRANZISTORY A DIÓDY. Vyrábali sa v menších sériách. Oproti elektrónkovému mali menšie rozmery, boli spoľahlivejšie a na ich obsluhu stačilo 10 – 20 pracovníkov.
INTEGROVANÝ OBVOD S MALOU A STREDNOU HUSTOTOU INTEGRÁCIE. Išlo o veľkosériovú výrobu, ešte o niečo menších rozmerov. Na vtedajšiu dobu boli mimoriadne spoľahlivé. Ovládalo ich 2 – 5 pracovníkov.
INTEGROVANÝ OBVOD S VYSOKOU A VEĽMI VYSOKOU HUSTOTOU INTEGRÁCIE – ČÍP. Dá sa povedať, že ide o súčasnú generáciu. Rozmery boli čoraz viac prijateľnejšie a zvyšuje sa aj ich spoľahlivosť.