To, že počas letu trpia hlavne naše nohy, sme si viac menej vedomí. Nízka hladina kyslíka a vyšší tlak v kabíne lietadla nie sú pre náš krvný obeh práve najpriaznivejšie podmienky. K tomu sa ešte pridáva málo pohybu a naše nohy majú problém. Po pristátí vychádzate z lietadla unavení, ako keby ste práve zabehli maratón. Dlhodobé sedenie ako také zhoršuje prietok krvi a môže viesť k opuchom nôh alebo až k žilovej trombóze a pľúcnej embólii. A čo keď k tomu všetkému ešte trpíte kŕčovými žilami? Musíte sa lietania úplne vzdať?
Aby ste si každú cestu lietadlom užili v zdraví a pohodlí, pribaľte si do batožiny ako prevenciu niekoľko užitočných rád:
1. V prípade, že máte kŕčové žily alebo iné ochorenie, v prvom rade sa poraďte s lekárom, ktorý bude najlepšie vedieť zhodnotiť váš zdravotný stav. Aj to, či je pre vás lietanie bezpečné alebo nie.
2. Veľa sa hýbte. Nevadí, že cestujúci vedľa vás sa bude musieť 10-krát postaviť, aby vám uvoľnil prechod. Ide o vaše zdravie. Poprechádzajte sa v uličke, urobte pár drepov, postavte sa na špičky, ponapínajte svaly na zadku.
3. Pite veľa tekutín. Najlepšie čistú vodu. Aj keď je voda z duty free obchodov predražená. Na zdraví nešetrite. Dostatok tekutín riedi krv, predchádza vzniku zrazenín a zmierňuje únavu. Kávičke pred letom sa radšej vzdajte. Káva totiž odvodňuje.
4. Zvoľte pohodlné oblečenie. Ak ste instagramová diva a potrebujete štýlové fotky z letiskovej haly – v záujme vašich nôh a kŕčových žíl nechajte módu zatiaľ bokom. Voľné nohavice, legíny, vzdušné tričko, tenisky – hlavne komfortne.
5. Zadovážte si špeciálne pančušky na kŕčové žily. Kompresné pančušky alebo podkolienky sú dobrou voľbou na cestu lietadlom. Tlakom, ktorým na nohu pôsobia, pomáhajú krvi cirkulovať naspäť do srdca a nehromadiť sa tak v cievach.
6. Podľa rozsahu vašich kŕčových žíl si naplánujte cestu. Vyberajte si radšej kratšie lety alebo lety s prestupmi, počas ktorých si môžete oddýchnuť. Ak je vaše ochorenie rozsiahle, preventívne radšej dopravu lietadlom vynechajte.